NSS nemohl vyhlásit již vyhlášené referendum o brněnském nádraží

Nejvyšší správní soud 22. ledna odmítl kasační stížnosti Přípravného výboru pro konání místního referenda o poloze osobního železničního nádraží v Brně. Poté, kdy nové zastupitelstvo města Brna toto referendum vyhlásilo, soudní ochrana již nemohla splnit svůj ůčel.

Jak potvrdil sám navrhovatel, místní referendum bylo zastupitelstvem vyhlášeno a stalo se tak přesně podle jeho návrhu, včetně žádaného termínu.

NSS přední část budovy

Podle senátu rozhodujícího ve věcech volebních, věcech místního a krajského referenda a ve věcech politických stran a politických hnutí je po vyhlášení místního referenda soudní ochrana návrhu přípravného výboru bezpředmětná a nemůže přinést přípravnému výboru ani jiné osobě žádné výsledky v podobě ochrany existujících práv.

„Soudní ochrana návrhu přípravného výboru dle § 57 zákona o místním referendu je výslovně určena pro situace, kdy se přípravný výbor marně domáhá vyhlášení místního referenda zastupitelstvem obce. Je-li tohoto výsledku dosaženo, není zde prostor pro soudní ochranu, “ uvedla k rozhodnutí soudkyně zpravodajka v dané věci Daniela Zemanová.

Informace k Usnesení Nejvyššího správního soudu ze dne 22. ledna 2015, sp.zn. Ars 10/2014.

FacebookTwitterGoogle+

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *